Google’ın dev kamyonu ilk kez görüntülendi!

Google’ın dev kamyonu ilk kez görüntülendi!

Google’ın otonom araç bölümü Waymo’nun otonom kamyonlar üzerinde çalıştığını doğrulaması daha bu ayın başındaydı. Son birkaç haftadır ortalık sessizdi ama şimdi bu araçlara ait olduğu düşünülen bazı fotoğraflar ortaya çıktı.

 
 
Jalopnik’e ulaşan görüntülerde, Peterbilt’in Model 579’una benzer bir araç görünüyor. 579, aerodinamik shell ve geniş bir kabin sunuyor, ayrıca yakıt tüketimi konusunda da oldukça efektif. Kamyon manuel vites için ayarlanabiliyor, ama sitede yazana göre bu büyük ihtimalle otomatik bir model.
 
 
Görüntülerde gördüğümüz gibi, aracın üst kısmında gerçekten pek çok algılayıcı/sensör var. Jalopnik özellikle LIDAR kubbesini ve dört ultrasonik sensörü göstermiş. Ayrıca aracın plakasının üzerinde de ek bir radar var. Bunlar bile oldukça fazla görünse de, fotoğraflara yansımayan gizli başka sensörlerin de olma ihtimali her zaman var.
 
Google, Uber ve Tesla ile rekabet içerisinde, onlar da otonom kamyon piyasasına gireceklerini açıklamışlardı. Bu araçları yollarda görüp göremeyeceğimizi ise zaman gösterecek. (Hürriyet)

Birbirinin yörüngesinde dönen kara delik çifti keşfedildi

Birbirinin yörüngesinde dönen kara delik çifti keşfedildi

Gökbilimciler, iki süper kütleli kara deliğin çarpışarak birleşmeden önce birbirinin yörüngesinde hareket ettiğini tespit etti.

 
Gökbilimciler, iki süper kütleli kara deliğin çarpışarak birleşmeden önce birbirinin yörüngesinde hareket ettiğini tespit etti.
 
ABD’nin New Mexico Üniversitesinden Greg Taylor ve Karishma Bansal öncülüğündeki araştırma ekibi, on yılı aşan gözlemler sonucunda, Dünya’dan 750 milyon ışık yılı uzakta çarpışan iki süper kütleli kara delikten yayılan sinyalleri izleyerek kara deliklerin yörünge hareketinin yönünü ve hızını hesaplamayı başardı.
 

Gökbilimciler ilk kez bir karadeliğin doğumuna tanıklık etti
 
 
Araştırma için New Mexico merkezli Uzun Temel Hat Gözlemevi’nin dünyanın farklı yerlerinde konuşlu 10 radyo teleskoptan oluşan sistemini kullanan gök bilimciler, birlikte Güneş’ten 15 kat büyük hacme ulaşan kara deliklerin birbiri etrafında, 24 bin yılda tamamlanan bir yörüngede döndüklerini tespit etti.
 
Bilim adamları, kara deliklerin hacimlerinin büyüklüğü ve yörünge mesafesinin uzunluğu nedeniyle, yörünge hareketinin yönünü ve biçimini tayin edebilecek bir eğriliğe ancak 12 yıl sonra rastlanabildiğini kaydetti.
 

Kara deliğin ilk fotoğrafı çekildi
 
 
Bulguların, süper kütleli kara deliklerin hangi kozmik etkilerle birleştiğini açıklamaya yönelik daha ileri çalışmalara kapı açacağı belirtildi.
 
Araştırmanın sonuçları “The Astrophysical Journal” dergisinde yayımlandı.

Japonya’dan bir ilk: 2030’da Ay’a insan yollamayı planlıyoruz

Japonya’dan bir ilk: 2030’da Ay’a insan yollamayı planlıyoruz

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) ötesine astronot yollamaya dair planları olduğunu açıkladı. JAXA ilk aşamada, NASA’nın 2025’te Ay’ın yörüngesine uzay istasyonu inşa etme planına dahil olacaklarını belirtti.
Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) ötesine astronot yollamaya dair planları olduğunu açıkladı.
Japonya’nın uzay ajansı JAXA, 2030 yılı civarında Ay’a astronot yollamayı planladıklarını duyurdu.
 
JAXA’nın ilk hedefinin, NASA öncülüğünde yürütülen ve 2025’te Ay’ın yörüngesine uzay istasyonu inşa etmeyi amaçlayan göreve katılmak olduğu belirtildi.
 
NASA’nın yürüttüğü proje, uzun vadeli Mars’a insan yollama planının da bir parçası.
 
Tokyo, çok uluslu göreve yapacakları katkı ve Japon teknolojisini paylaşmaları aracılığıyla istasyonda bir yer edinmeyi ve buradan Ay’a astronot yollamayı umut ediyor.
 

NASA ile çalışan şirket sahibinden olay iddia: ‘Uzaylılar aramızda!’
 
 

NASA’nın 8.8 milyar dolarlık dev teleskobu 2018’de uzaylı aramaya başlıyor
 
 
​ÇİN VE HİNDİSTAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SONRA GELDİ
NHK’nin aktardığına göre plan bu hafta eğitim bakanlığına sunuldu.
 
AFP, söz konusu açıklamanın, Çin ve Hindistan’ın kendi uzay programlarını geliştirdiklerini duyurmasından sonra geldiğine dikkat çekti.
 
Kasım ayında Çin’in Shenzhou-11 uzay aracı Dünya’ya dönmüş ve ülkenin en uzun süreli insanlı uzay görevine çıkan iki astronotunu eve geri döndürmüştü.
 
Öte yandan Pekin, Mars’a yollamayı planladığı uzay aracının görsellerini paylaşmış ve birkaç yıl içinde Kızıl Gezegen’e yollamayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Facebook ücretsiz WiFi noktalarını gösterecek

Facebook ücretsiz WiFi noktalarını gösterecek

Geçen yıl Facebook, mobil uygulamalarında size yakın ücretsiz, genel Wi-Fi şebekelerinin nerede olduğunu gösteren yeni bir fonksiyon test etmeye başladı. Bugün bu özellik, Android ve iOS uygulamalarını kullanan tüm Facebook kullanıcılarına geldi.

  
Uygulamanıza yeni işlevler kazandırdıktan sonra diğer sekmesine gidip “Wi-Fi Bul” ‘u seçebilirsiniz. Bu noktadan sonra onu açmanız gerekebilir (yalnızca ilk kullanışınızda). Bunu yaptıktan sonra bulunduğunuz yere en yakın genel Wi-Fi erişim noktalarının bir listesini veya harita görünümünü görürsünüz. Bu arada, harita ve liste görünümü arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.